Polka zakwalifikowana do programu FIBA

Agata Grabowiecka uczestniczyła w ostatnich dniach w Pradze w pierwszym zjeździe programu mentorskiego prowadzonego przez FIBA Europe. Wyboru uczestniczek szkolenia dokonano podczas 16. edycji Women’s Basketball Summit, który odbył się w lipcu w słoweńskiej Postojnej.

news Zdjęcia | archiwum prywatne

Program mentorski poprzednio prowadzony był w formie pilotażowej. Przedsięwzięcie okazało się na tyle udane, że FIBA Europe postanowiła stworzyć cały program dla kobiet trenerek, które w przyszłości mają ambicje zostać zawodowymi trenerami.

Z Polski do programu zakwalifikowana została Agata Grabowiecka, która w 2023 roku była asystentką w kadrze do lat 15 i pracę u boku Macieja Brodzińskiego z rocznikiem 2008 będzie kontynuować także w przyszłym roku.

Oprócz Polki do programu zostały zakwalifikowane: Olga Gonzalez (Hiszpania), Anna Lakloth (Węgry), Erynn Legge (Wielka Brytania), Mariana Rodrigues (Portugalia) i Josephine Traberg (Norwegia). Mentorką Agaty Grabowieckiej została Natalia Hejkova z ZVVZ USK Praga.

Właśnie do Pragi zostały zaproszone panie na pierwszy zjazd w ramach programu mentorskiego. Zwieńczeniem spotkania było euroligowe starcie ZVVZ USK Praga z francuskim Basket Landes. Wcześniej uczestniczki wzięły udział w treningach, sesjach skautingowych, spotkaniach z zespołami i sztabami szkoleniowymi, ze szczególnym uwzględnieniem pracy mentora.

Zakończenie szkolenia będzie miało miejsce w kwietniu, podczas turnieju Final Four Euroligi kobiet.

- Możliwość wymiany poglądów i spostrzeżeń ze szkoleniowcami z różnych stron świata jest nieodłącznym elementem trenera, który chce się rozwijać. Dodatkowo udział w treningach topowych euroligowych drużyn daje pogląd, jak wygląda praca na najwyższym poziomie. Trenerka Hejkova jest profesjonalistką, można to było poznać w każdym calu jej pracy. Pomimo, że jej nazwisko widnieje w Galerii Sław FIBA dała się poznać, jako niezwykle ciepła osoba, często żartująca i przede wszystkim chętnie dzieląca się wiedzą - opisuje Agata Grabowiecka.

udostępnij